A Projekt röviden

Somatic Practices, Art and Creativity for Special Needs 
SZOMATIKUS MÓDSZEREK, MŰVÉSZET ÉS KREATIVITÁS A HÁTRÁNYOS HELYZETŰ EMBEREKÉRT 
2013-2015


A SPARKS projekt egy nemzetközi kutató és tapasztalatcsere program, mely az önirányított tanulás lehetőségét vizsgálja a sérüléssel élők, az ellátó szervezetek és az érintett családok körében. A kutatás középpontjában a szomatikus nevelés áll (ezen belül, kiemelten a Body-Mind Centering® - BMC®) mint az a testi tudatosítást, valamint az egyének és közösségek tapasztalati tudását előtérbe helyező, olyan innovatív megközelítés, mely nem csak szóban hangsúlyozza ezek értékeit, de oktatási módszerei révén elérhetővé is teszi ezeket. Ebben az értelemben a BMC® önmagában kínálja azt a modellt, melyben a formális és informális ismeretek közötti kölcsönhatás a tradicionális terápiáktól, az idegtudomány, a fejlődés pszichológia, a klinikai kutatás területét és a testen keresztül működő különféle gyakorlati módszereket érintve, a táncig, az előadó művészetekig és más kreatív módszerekig terjed.

A projekt részeként a következő két évben műhelyek és szakmai találkozók sora kerül megszervezésre, melyek tanulságait a szervezők összegzik, és mint információs háttér anyagok és gyakorlatok módszertani gyűjteményét, hozzáférhetővé teszik – mind az intézményes ellátás, mind a civil közösségek számára. Ezek a módszerek más szintű társadalmi kihívásokra is reagálnak, úgymint egészség megőrzés/védelem és betegség megelőzés kérdése; az életminőség és az ellátás minősége; az egyének és csoportok cselekvő képessége; integráció a képességek és a kultúrák sokféleségében; valamint esélyegyenlőség az ellátáshoz való hozzáférés terén.


A projekt öt olyan szervezet összefogásával jött létre, melyek mindegyike komoly tapasztalatokkal rendelkezik a szomatikus módszerek (köztük a BMC®) oktatásában (úgy a szakképzés, mint a közösségi ismeretterjesztés és szolgáltatás szintjén), és kapcsolatokat ápolnak sérüléssel élő emberekkel, csoportokkal és ezek szervezeteivel, illetve ellátó intézményekkel. A partner szervezetek egy nemzetközi szakmai hálózat tagjaiként több sikeres együttműködési programban vettek már részt az elmúlt években. 


-----


Nemzetközi mobilitási együttműködés, Grundtvig támogatással.

A projekt hazai koordinátora a Tempus Közalapítvány.
Magyarországi projekt résztvevő: ArtMan Mozgásterápiás Művészeti Közhaznú Egyesület.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése